رنگ مایع

از مزایای استفاده از رنگ های مایع میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این نوع رنگ گزینه های بیشتری را برای انتخاب انواع طیف رنگ با اختلاف جزئی و یا سفارشی سازی، در مقایسه با گزینه های الکتریکال ارائه میدهد. ایجاد پوشش های ویژه، نظیر” تفلون” و یا “درخشان در تاریکی” از امتیازات استفاده از رنگ مایع است که با فناوری های دیگر میسر نمیشود. رنگهای مایع، شامل پلی اورتان، آکریلیک، پلی استر، پلی استرهای سیلیکونی و بسیاری دیگر میباشند. این طیف گسترده از گزینه ها، کاربردهای مفید زیادی به خصوص در بازارهای ویژه دارند.
  • پوشش های تینری رنگ مایع معمولاً یک پوشش بر پایه حلال تینر تولید می کنند، بنابراین همچنین پوششی نیاز به رنگ کمتری دارد. درنتیجه، رنگ مایع به صرفه و مفید هم است، زیرا به مقدار کمتری از این ماده برای فرآیند پوشش نیاز داریم.
  • پوشش آسانتر برای بسیاری از محصولات علاوه بر پوشش اولیه، به پوشش مخصوصی نیاز دارد. پوشش با روش های پودری و الکترو دیپوزیشن به دلیل دمای بالا برای چرخه کیور کردن، سخت و پر هزینه میباشد.
  • سطوح صیقلی به دست آمده با رنگ پودری، مستعد ایجاد بافت “پوست پرتقالی” در سطح آنها هستند. در حالیکه، معمولا به منظور ایجاد سطحی صیقلی و صاف که نازک تر و با بافت کمتر میباشد از رنگ مایع برای رنگ کردن، استفاده میشوند.
  • سهولت تغییر رنگ در محل: تغییر رنگ این نوع رنگ در محل، به آسانی انجام میگیر در حالیکه این کار برای رنگ آمیزی الکترونیکی کاربردی نیست و با اینکه این کار در رنگ های پودری دشواری کمتری دارد ولی باز هم مایه زحمت است.

شرکت شیمی پوشش کالا (چکاد) تامین کننده مواد اولیه صنعت رنگ میباشد:

رزین اپوکسی

مایع

فیومد سیلیکا

آپسیل