سوالات متداول در صنعت کامپوزیت

دو فاز شدن خمیر رنگ، پس از مصرف در رزین رقیق شده:

 

سوال:

با سلام،

هنگام استفاد از خمیر رنگ کرم، بعد از اختلاط با رزین و استایرین، پیگمنت های زرد و مشکی تشکیل دهنده خمیر رنگ کرم پس 20 تا 30 دقیقه از هم جدا میشوند. لطفا در مورد دلیل ایجاد این مشکل ما را راهنمایی بفرمایید.
با تشکر

 

پاسخ:

سلام وقت بخیر،

به دو دلیل ممکن است این مشکل ایجاد شده باشد:

  • احتمالاً درصد مصرف خمیر رنگ بیشتر از مقدار توصیه شده بوده است. لطفا جهت اطمینان از میزان مصرف، به درصد مصرف درج شده در پشت قوطی خمیر رنگ توجه کنید.
  • جهت مصرف خمیر رنگ در محمل های رقیق شده، میتوانید با اضافه کردن مقداری فیومد سیلیکا ویسکوزیته رزین را بالا ببرید. در خصوص مشکل شما در رزین رقیق شده با استایرین، پیگمنت های تشکیل دهنده رنگهای شیدی از یکدیگر تفکیک شده و پیگمنت های با دانسیته بالاتر نسبت به رزین، در سطح پایین و آنهایی که دانسیته کمتری دارند در سطح بالاتر قرار گرفته و رنگ دو فاز میشود.


بطور کلی استفاده از استایرین در رزین توصیه نمیشود، چرا که موجب کاهش خاصیت تیکسوتراپ ژلکوت میگردد و همین مساله جدا شدن پیگمنت های مختلف در یک مخلوط را فراهم میکند.

موفق باشید.


خشک نشدن سطح ژلکوت به دلیل رطوبت زیاد محیط:

 

خشک-نشدن-ژلکوت-در- رطوبت-بالا-بندر-عباس

سوال:

سلام وقت بخیر،
ما از ژلکوت ایزو با ویسکوزیته قابل اسپری در ساخت کشتی در منطقه بندر عباس استفاده نموده ایم. متاسفانه این ژلکوت به دلیل رطوبت بالای موجود در بندرعباس بطور کامل خشک نمیشود و سطح آن چسبناک میماند. ممنون میشویم اگر ما را در حل این مشکل راهنمایی بفرمایید.


پاسخ:

سلام وقت بخیر،
برای کیوراسیون مطلوب ژلکوت در مناطق مرطوب، با استفاده از شتابدهنده کبالت معمولی ممکن است به نتیجه مطلوب نرسید، از آنجاييكه كبالت نوعي نمك است و در مناطق مرطوب بخوبي عمل نمي كند، بنابراین بهتر اين است كه با توجه به رطوبت بسیار بالای موجود در هوای بندرعباس از کبالت مخصوص مناطق مرطوب استفاده کنید و یا با استفاده از شتابدهنده های آمینی در کنار کبالت جهت کیوراسیون کمک بگیرید. همچنين سطح قطعه را با یک لایه ملینکس (کیسه ضخیم) بپوشانید تا در هنگام کیوراسیون، سطح قطعه کامپوزیتی با رطوبت و اکسیژن در تماس نباشد و کیوراسیون ژلکوت به طور کامل انجام شود.

موفق باشید.


سایه روشن شدن رنگ قطعه:

 

سوال:

با سلام،

ما تولید کننده قایق هستیم و از خمیر رنگ جهت تولید قایق های خود رنگ استفاده میکنیم. اخیرً خمیر رنگهای استفاده شده، در سطح قطعه کامپوزیتی قایق دچار رنگ پریدگی میشوند. دلیل این مشکل چه میتواند باشد؟ ممنون میشویم که علت را توضیح دهید.
با تشکر

 

 

پاسخ:

سلام وقت بخیر،
با توجه به عکس به نظر میرسد که مشکل ایجاد شده برای سطح قایق کامپوزیتی شما رنگ پریدگی نمیباشد. مشکل به وجود آمده به دلیل عدم اعمال یکنواخت ژلکوت بوده که در نتیجه در بعضی از نواحی به دلیل نازک بودن سطح ژلکوت، لایه زیرین قابل مشاهده بوده و ظاهری شبیه به رنگ پریدگی به وجود آورده است. همچنین برای ساخت قایق، توصیه میشود که از ژلکوت یا رزین ایزوفتالیک استفاده نمایید چرا که نسبت به نور خورشید و رطوبت مقاومت بالاتری دارد و هرگز از استایرین برای رقیق سازی استفاده نشود.